avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... coproprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

coproprietate

x dobandeste o casa prin cumparare , y care a contribuit cu jumatate din suma doreste sa fie coproprietar insa x sustine ca neavand acelsi nume nu se poate trece ulterior pe titlu devenind coproprietari , ceea ce mie mi se pare o aberatie, voi ce parere aveti?
Cel mai recent răspuns: CONSULTING TRADUCERI JURIDICE 0735643109 , Traducator autorizat 23:06, 15 Aprilie 2012
Ce relatie exista intre X si Y?
Doua persoane cu nume diferite si fara a avea vreo legatura intre ei pot fi coproprietari ai unui imobil ...
Daca y nu este parte in contractul de v/c prin care x a devenit proprietar, el ramane un simplu creditor al lui x pentru suma pe care i-a dat-o acestuia pentru cumpararea imobilului. Desigur, daca poate dovedi ca i-ar fi dat acei bani lui x.

de prietenie, pt dl alex
Ultima modificare: Duminică, 15 Aprilie 2012
CONSULTING TRADUCERI JURIDICE 0735643109, Traducator autorizat
themis a scris:

Daca y nu este parte in contractul de v/c prin care x a devenit proprietar, el ramane un simplu creditor al lui x pentru suma pe care i-a dat-o acestuia pentru cumpararea imobilului. Desigur, daca poate dovedi ca i-ar fi dat acei bani lui x.



nu vad de ce acest impediment, care sa fie justificarea:-/

Alte discuții în legătură

Debitor fara venituri Gilia_stud Gilia_stud Buna seara, Am o speta care mie mi se pare incurcata si, cu bunavointa dumneavoastra, poate reusesc sa ii gasesc o rezolvare cat mai avantajoasa pentru ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare-cumparare mihail2012 mihail2012 Un bun imobil este detinut in comun de doua persoane in cote egale. X=50% Y=50%. Una dintre parti(X) decide sa vanda partea sa. Face acest lucru fara ... (vezi toată discuția)
Revanzarea unui drept litigios felinutza felinutza S-a incheiat un contract de v-c intre X-vanzator si Y, Z cumparatori in urmatoarele conditii: X este indreptatita la restituirea mai multor terenuri ... (vezi toată discuția)