Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... coproprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

coproprietate

x dobandeste o casa prin cumparare , y care a contribuit cu jumatate din suma doreste sa fie coproprietar insa x sustine ca neavand acelsi nume nu se poate trece ulterior pe titlu devenind coproprietari , ceea ce mie mi se pare o aberatie, voi ce parere aveti?
Ce relatie exista intre X si Y?
Doua persoane cu nume diferite si fara a avea vreo legatura intre ei pot fi coproprietari ai unui imobil ...
Daca y nu este parte in contractul de v/c prin care x a devenit proprietar, el ramane un simplu creditor al lui x pentru suma pe care i-a dat-o acestuia pentru cumpararea imobilului. Desigur, daca poate dovedi ca i-ar fi dat acei bani lui x.

de prietenie, pt dl alex
CONSULTING TRADUCERI JURIDICE 0735643109, Traducator autorizat
themis a scris:

Daca y nu este parte in contractul de v/c prin care x a devenit proprietar, el ramane un simplu creditor al lui x pentru suma pe care i-a dat-o acestuia pentru cumpararea imobilului. Desigur, daca poate dovedi ca i-ar fi dat acei bani lui x.

nu vad de ce acest impediment, care sa fie justificarea:-/