Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... neplata pensiei alimentare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

neplata pensiei alimentare

Buna ziua!Tatal meu lucreaza in Italia de multi ani si parintii mei sunt despartiti de cand aveam eu 5 ani adica de acum 15 ani ...si mi-a platit pensia alimentara un singur an de zile.Am hotararea judecatoreasca in care este obligat sa imi dea 24% din veniturile lui.Cum pot face sa imi recuperez dreptul meu?
Tatal datora pensie pana la majoratul dvs, apoi daca urmati cursurile unei facultati erati indreptatita sa-l actionati in judecata pt a se stabili o noua pensie.
In ce priveste hotararea pe care o aveti, ce e mai vechi de 3 ani, s-a prescris, nu puteti recupera decat cel mult pensia pe ultimul an iar asta e destul de dificil daca nu stiti unde lucreaza tata si cat castiga si daca nu are bunuri in Romania pt a fi executate silit