Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Divizarea asociatie cu scop nepatrimonial
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Divizarea asociatie cu scop nepatrimonial

Buna ziua.

Este vorba de o asociatie cu scop nepatrimonial ce are aprox. 5000 de membri. (cifrele sunt fictive). In cazul in care 2000 de persoane decid ca nu mai pot continua in formula initiala, este posibila divizarea persoanei juridice (asociatia), cu consecintele ce decurg, respectiv imparteala bunurilor? si in ce conditii (avand in vedere ca actuala conducere nu doreste divizarea, de fapt nu doreste imparteala?
La prima intrebare raspunsul este DA.

A doua intrebare despre condiiti, doar cu acordul membrilor fondatori prin hot. AG.

Cu stima.
Flavius1984, utilizator
Puteti citi raspunsuri pe forum ale colegilor, pe aceeasi tema si la adresa www.avocatnet.ro/content/for...