Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... intrebare despre partaj- bunuri proprii devin comune ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

intrebare despre partaj- bunuri proprii devin comune ?

Este adevarat ca dupa noul cod civil,daca o persoana are un apartament sau orice bun cumparat sau mostenit inainte de casatorie daca divorteaza imparte bunurile dobandite sub orice forma inaite de casatorie le va imparti cu sotul/sotia? Deasemenea in cazul concubinajului spun multi ca daca au trecut 5-10 ani bunurile se impart in mod egal.Este adevarat?
Nu este adevarat ,bunurile dvstra cumparate inainte de casatorie sau mostenite raman tot ale dvstra in cadrul comunitatii legale daca nu stabiliti altfel printr-o conventie matrimoniala.
NU,doar bunurile dobandite in timpul casatoriei devin bunuri comune.bunurile dobandite inaintea casatoriei sunt bunurii proprii,de-ci nu fac obiectul bunurilor comune.