Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Contract credit nesemnat de ambele parti
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Contract credit nesemnat de ambele parti

Buna ziua

Detin un credit de nevoi personale la una din bancile din Romania. Pe contractele de credit mi s-a solicitat sa semnez pe fiecare pagina in parte, asa ca m-am conformat. Din partea bancii, la finalul contractului, exista scrise 2 nume ale reprezentantilor din partea bancii. Am observat pe contractul MEU, pe care l-am aduc acasa, faptul ca banca nu a semnat pe FIECARE pagina ca si mine, ci a pus doar stampila, iar la finalul contractului exista doar semnatura unui singur reprezentant, celalalt, chiar daca este mentionat numele sau, nu a semnat nicaieri. Practic eu am un contract stampilat pe fiecare pagina, dar semnat doar de un singur reprezentant si doar la finalul contractului, nu si pe restul paginilor. Probabil ca pe exemplarele care au ramas la banca, reprezentantii au remediat acest neajuns, insa in contractul meu situatia sta asa cum am descris-o. Intrebarea mea este daca acest contract poate fi considerat nul.
Multumesc
Nu, contractul e in derulare, asumat,liber consimtit de ambele parti. Consimtamantul care consta in hotararea de a incheia acel contract, este exprimat cu intentia de a produce efecte

Condițiile esențiale pentru validitatea contractului
Art. 1.179. -noul cod civil
(1) Condițiile esențiale pentru validitatea unui contract sunt:
1. capacitatea de a contracta;
2. consimțământul părților;
3. un obiect determinat și licit;
4. o cauză licită și morală

Sa zicem prin absurd ca acel contract ar fi nul, partile se repun in situatia anterioara, adica dvs le inapoiati banii, iar banca va da ratele platite, comisioane, dobanda si ce v-a mai luat.
Daca instanta ar decide ca acel contract e nul, nu inseamna ca banii raman la dvs
In niciun caz nu se poate vorbi de nulitate. :)) Poate daca nu semnati dvs, puteati sa sustineti ca nu v-ati exprimat consimtamantul. :))