Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Proces verbal de contraventie comunicat dupa o luna
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Proces verbal de contraventie comunicat dupa o luna

Buna ziua !
As avea si eu o mica problema. Pe data de 04-03-2012 am fost oprit de un echipaj de politie datorita depasirii vitezei legale. Am refuzat sa semnez procesul verbal deoarece agentul constatator a refuzat sa`mi prezinte dovezile, mentionand acest lucru la sectiunea "Alte mentiuni". Procesul verbal a sosit la oficiul postal din localitate ieri 16-04-2012. Intrebarea mea este: Ce articol ar trebui sa mentionez in contestatie, pentru depasirea termenului de comunicare al procesului verbal, pentru ca au trecut mai mult de 30 de zile ?
Va multumesc !!
OG 2/2001: art 14

Art. 14. - (1) Executarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenţiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de o lună de la data aplicării sancţiunii.

Multumesc !!