Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda contraventionala
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda contraventionala

As dori cateva lamuriri,daca ma poate ajuta cineva deoarece sunt prima data in aceasta situatie.
In data de 24.01.2013 am fost oprit de un echipaj al jandarmeriei si sub pretextul ca "urlu",am fost amendat pt tulburarea linistii publice.
In data de 26.01.2013 am primit si PV la domiciliu inmanat de 2 lucratori ai jandarmeriei si am constatat ca aceste este completat cu data de 24.01.2012.Pe langa faptul ca nu ma simt vinovat de cele scrise in PV, as putea face ceva pentru faptul ca data este gresita,respectiv cf PV "fapta" s-a petrecut acum 1 an si ceva? Multumesc
Puteti actiona in instanta pentru anularea pv si a amenzii, dar ma indoiesc sa aveti sanse de izbanda legandu-va doar de acest aspect.
problema e ca si daca as vrea sa o platesc...nici cele 15 zile in care pot sa achit nu sunt valabile din momement ce scrie ca e intocmit pe 24.01.12, nu?
Vedeti ce scrie in descrierea faptei.
"...a tulburat linistea si ordinea locuitorilor prin tipete,strigate si larma"
Este gresita si data comiterii si data intocmirii?