Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Probe admise intr-un proces
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Probe admise intr-un proces

Buna ziua !
In cazul unui proces intre un angajat si angajator pot fi admise ca probe conversatiile purtate pe mail ?
Email nu este considerat mijloc de proba ... daca are atasat o semnatura electronica, atunci da.
Cornel Vasile, Consilier juridic
daca mail-ul vine de pe adresa predefinita, personal @.... si denumirea firmei, si dupa conumicarea mesajului mai jos se trece data, numele persoanei si departamentul responsabil nu se poate accepta ca proba intr-un eventual proces ?
Revenind la email, in instanta partile de cele mai multe ori trec pe suport de hartie continutul acestuia prezentandu-l in instanta sub aceasta forma.
Acesta poate constitui un inceput de dovada scrisa care poate fi completat cu martori sau prezumtii sau poate fi supus recunoasterii partii adverse prin intermediul interogatoriului.