Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... denunt calomnios
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

denunt calomnios

daca in baza unei plingeri penale depuse si se pare ca are rezolutie NUP, pot face un denunt calomnios?pot cere daune? si unde sa ma adresez? cel care a facut plingerea penala invoca ''tulburare de posesie'', dar noi avem contract cu un mostenitor testamentar , ei...mostenitorii se judeca civil pe mostenire cel legal cu cei testamentari...noi am comunicat ca avem un contract ,dar mostenitorul legal a facut aceasta plingere. chiar daca a fost informat ca detinem un contract de inchiriere. nu este rea credinta?multumesc
Nu orice NUP trage la raspundere pe denuntator sau pe cel care formuleaza plangerea.
Pentru a se atrage raspunderea penala pentru aceasta infractiune trebuie ca invinuirea sa fie facuta cu rea-credinta, adica denuntatorul sa fi stiut ca face un denunt mincinos care poate prejudicia persoana impotriva careia a fost formulat.

Puteti face plangere penala pentru denunt calomnios la parchet, demonstrand cu dovezi clare reaua-credinta si puteti cere si daune.

Din cele expuse de dvs.. dupa opinia mea, se va da totusi neinceperea urmaririi penale, dvs. neputand justifica un prejudiciu major, foarte clar, de o gravitate mare, in situatia respectiva.
Incercati totusi!

Cornel Vasile, Consilier juridic
multumesc frumos.