Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Ce cod caen s-ar potrivi? Produse de panificatie sau ...
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Ce cod caen s-ar potrivi? Produse de panificatie sau fast-food?

Buna ziua,

Imi puteti spune va rog ce cod caen ar fi necesar pentru preparea crenvustilor in aluat? Cod caen pt covrigarie, pt fast-food? M-am tot uitat prin codul caen si am impresia ca s-ar incadra la mai multe categorii, dar in mod sigur una este cea mai buna si care ar evita eventuale amenzi. Am nevoie va rog de parerile dumneavoastra de specialisti.

Va multumesc
CAEN 1072. Este necesar sa includeti si activitati din CAEN 472 (in special-4724), in functie de activitatile Dvs. de comert. Succes!
Adrian ALBU, Avocat
Nu vreau sa ii comercializez intr-un magazin specializat asa cum prevede respectivul cod ci intr-o rulota. Nu e de ajuns un cod care sa implice producerea lor? De exemplu mai am o rulota fast-food si acolo a fost de ajuns codul 5610 pentru restaurante si vanzarea este din rulota insa nu am un cod si pentru vinderea respectivelor produse fast-food. Care ar fi diferenta intre respectiva rulota pentru crenvusti si o rulota fast-food?

De exemplu pentru o covrigarie trebuie un cod pentru producerea covrigilor si altul pentru a ii putea vinde?
Ma puteti ajuta sa imi clarific aceste aspecte va rog?

Multumesc
experience, utilizator
Acum ca ati detaliat situatia Dvs. consider ca va este suficient CAEN 5610-Restaurante, dar va sfatuiesc sa pastrati si alte coduri CAEN, deoarece va ofera posibilitati multiple.