avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procedura partaj casa parinteasca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procedura partaj casa parinteasca

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in lamurirea unor lucruri.

Bunicul meu este recasatorit cu cea de-a doua sotie, si are un copil ( mama mea) cu prima sotie (decedata). Tot cu prima sotie a facut si casa.

Avand in vedere infinitele dispute pe seama mostenirii as vrea sa-mi spuneti urmatoarele lucruri:

1. Ce procent din casa detine cea de-a doua sotie, dupa decedarea bunicului si ce procent detine mama?

2. Daca mama doreste inca de pe acum sa faca partajul si sa intre in posesia mostenirii ( cu ambii proprietari ai casei in viata) ce trebuie sa faca?

3. Sa presupunem ca mama obtine partea cuvenita, si bunicul meu moare atunci sotia acestuia are drept la o cota parte din casa....poate face ceva sa o oblige pe mama in cazul in care aceasta doreste sa plece si sa o oblige pe mama sa-i dea banii pe mostenirea ei?

nota: Mama este trecuta in actele casei ca succesoare a bunicii mele( prima sotie).

O ultima intrebare :

4. Cam cat dureaza obtinerea partajului si cam ce costuri implica( per ansamblu).

Multumesc mult de ajutor si va doresc o zi buna!


Cel mai recent răspuns: ContSters141818 , utilizator 16:20, 18 Aprilie 2012
Sotia va avea 1/4, copilul 3/4 din masa succesorala.
Pactul asupra unor mosteniri nedeschise este interzis. Succesiunile se deschid prin moarte.
Tatal poate sa faca fiicei contract de vanzare cumparare fiicei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Speta de succesoral! OvidiuDanut OvidiuDanut Salut! Am urmatoarea speta. Sunt parintii, 3 copii, 4 nepoti si o sotie. Parintii au decedat si deasemenea cei 3 copii au decedat fara sa faca succesiunea ... (vezi toată discuția)
Intrebare dana15 dana15 Buna ziua, Ma numesc Dana R si am si eu o intrebare:in cazul in care s-a facut o chitanta de mana(acum 6 ani) prin care mama vinde jumatate de mostenire ... (vezi toată discuția)
Renunþare moºtenitor laci72 laci72 2 mătuşi ale mele au semnat ca renunţa la partea lor din moştenire ce ar fi primit după mama lor în 2003.semnand o declaraţie scrisă cu mîna si Când ... (vezi toată discuția)