Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procedura partaj casa parinteasca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procedura partaj casa parinteasca

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in lamurirea unor lucruri.

Bunicul meu este recasatorit cu cea de-a doua sotie, si are un copil ( mama mea) cu prima sotie (decedata). Tot cu prima sotie a facut si casa.

Avand in vedere infinitele dispute pe seama mostenirii as vrea sa-mi spuneti urmatoarele lucruri:

1. Ce procent din casa detine cea de-a doua sotie, dupa decedarea bunicului si ce procent detine mama?

2. Daca mama doreste inca de pe acum sa faca partajul si sa intre in posesia mostenirii ( cu ambii proprietari ai casei in viata) ce trebuie sa faca?

3. Sa presupunem ca mama obtine partea cuvenita, si bunicul meu moare atunci sotia acestuia are drept la o cota parte din casa....poate face ceva sa o oblige pe mama in cazul in care aceasta doreste sa plece si sa o oblige pe mama sa-i dea banii pe mostenirea ei?

nota: Mama este trecuta in actele casei ca succesoare a bunicii mele( prima sotie).

O ultima intrebare :

4. Cam cat dureaza obtinerea partajului si cam ce costuri implica( per ansamblu).

Multumesc mult de ajutor si va doresc o zi buna!

Sotia va avea 1/4, copilul 3/4 din masa succesorala.
Pactul asupra unor mosteniri nedeschise este interzis. Succesiunile se deschid prin moarte.
Tatal poate sa faca fiicei contract de vanzare cumparare fiicei.