Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale legea 12/1990
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

legea 12/1990

buna,
in cat timp se solutioneaza o plangrgere impotriva confiscarii de marfuri din magazin 9LEGEA 12/1990, ART 1 lit a), se poate si prin ordonanta presidentiala?

Nu se poate solutiona prin ordonanta presidentiala . depuneti plangerea la Judecatoria de pe raza unde s-a savarsit fapta si asteptati solutia instantei.
precizez ca in termen de 15 zile de la luarea la cunostinta despre procesul verbal.
e coret sa primesti avertisment ca sanctiune si sa se confiste marfa?
Este corect.
Poate sa vi se aplice sanctiunbea cu avertisment si totodata dispune confiscarea marfii.
Contestatia se depune in termen de 15 zile de la luarea la cunostinta la instanta de judecata ( Judecatoria) pe raza caruia locuiti.
Daca ati semnat procesul verbal si primit copia acestuia, cele 15 zile se socotesc de la acea data. Daca nu, de la data la care primiti procesul verbal la domiciliu.