Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... garantie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

garantie

am lucrat la o firma unde am garantie 300 euro, cum trebuie sa procedez sa o primesc.
Daca ati incheiat raportul de munca si vi s-a oprit garantie atunci aceasta trebuie restituita in conditiile in care nu ati cauzat fostului angajtor un prejudiciu.
mai exact daca am sustras marfa eu, sau vreo problema din cauza mea, imi puteti spune mai exact
deci daca la magazin s-a iesit minus la inventar angajati trebuie sa plateasca daca e gestiune comuna, dar fiind vorba de un magazin alimentar sunt si pierderi pe care tot noi trebuie sa le platim, iar dupa terminarea inventarului au fost gasite cantitati de marfa
Da, daca este gestiune comuna si nu se poate stabili vinovatia unuia dintre acestia ..atunci lipsa la inventar va fi imputata fiecarui salariat.
si daca nu am semnat declaratie ca suma respectiva sa retinut din garantie, atunci pot beneficia de garantie