avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... garantie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

garantie

am lucrat la o firma unde am garantie 300 euro, cum trebuie sa procedez sa o primesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:06, 20 Aprilie 2012
Normal, garantia trebuia oprita in baza unui contract de garantie ... daca nu s-a semnat un astfel de contract, atunci in ce baza vi s-a retinut garantia?
garantia nu apare nici in contractul individual de munca, iar suma ce o primeam asa zisul salar venea pe statul de plata iar acolo era si garantia ce se oprea era munca la negru cum s ar zice noi in contract aveam 40 de ore de lucru iar in realitate se lucra cate o saptamana 48 de ore iar in urmatoarea saptamana 54 de ore care ne erau platite la negru
Contractul de garnatie este aparte de contractul individual de munca ... nu inteleg ce este cu munca la negru? ... :-/
am semnat o declaratie ca sunt de acord cu suma respectiva ce se retine in fiecare luna, eu nu am primit nici o copie a declaratie, iar bani in ce cont ar fi nu mi sa spus doar mi sa retras lunar aceea suma
Declaratia respectiva nu are valoarea unui contract de garantie ... in speta, puteti sa va prevalati de cele doua modalitati de actionare: sesizarea ITM-ului si/sau promovarea actiunii in instanta....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare garantie de la fostul angajator ramona maria ramona maria Buna, ce trebuie sa fac sa imi recuperez garantia de la un fost angajator? mentionez ca nu mai lucrez la el din august anul trecut. in toata perioada in care ... (vezi toată discuția)
Retinere garantie gestionar leonte22 leonte22 Daca la plecarea din firma unde lucrez nu semnez angajamentul de plata pentru minusurile constatate au dreptul sa imi retina garantia sau sunt obligati sa mi-o ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, soțul meu lucrează că și gestionar la o firmă. ... Diana1997. Diana1997. Bună ziua, Soțul meu lucrează că și gestionar la o firmă. La momentul angajării i s-a reținut o garanție de aproximativ 3000 Ron, acum 3 ani. ... (vezi toată discuția)