avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 875 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... valabilitate contract de arenda
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

valabilitate contract de arenda

Buna dimineata,
Va solicit cu o intrebare Daca este valabil un contract de arenda inregictrat la Cons.Loc. in care;
- nu este stabilit nivelul arendei, suma, sau cantitatea de produse
- nu este stabilita perioada de la data...pana la data,doar durata 6 ani
- nu este stabilit un termen de plata
-intr-un art.exista un pact comisoriu de gradul IV, privind neexcutarea culpabila a obligatilor de catre una dintre parti,sub sanctiunea rezilierii de drept a contractului' iar la alt art .de refera la posibilitatea solutionari neintelegerilor prin instanta in caz cand rezolvarea pe calea amiabila a esuat. va multumesc

Cel mai recent răspuns: Adrian Marin , Consilier juridic 08:18, 19 Aprilie 2012
Buna dimineata !
Contractul este valabil si poate fi reziliat numai in instanta , daca nu se gaseste o solutie amiabila .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract arendare teren arabil alex1325 alex1325 AS VREASA STIU DACA PE CONTRACT TRABUIE SA FIE SI STAMPILA DE INREGISTRARE LA CONSILIUL LOCAL,IN AFARA DE NR.DE INREGISTRARE,PENTRU CA AM PRIMIT UN CONTRACT ... (vezi toată discuția)
Rezilier contract simona35 simona35 Buna ziua. As vrea sa stiu care sunt pasii de urmat pentru rezilierea unui contract de lucrari. In contract este mentionat ca ,,nerespectatre obligatiilor in ... (vezi toată discuția)
Pact comisoriu maya2858 maya2858 Pot rezilia un contract de inchiriere uzand de pact comisoriu de grad iv care prevede rezilierea fara punere in intarziere in caz de neplata chiriei sau ... (vezi toată discuția)