avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere impotriva actelor si masurilor de urmarire ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere impotriva actelor si masurilor de urmarire penala ale procurorului

Mi s-a dispus NUP pentru savarsirea infractiunii de vatamare corporala dintr-un accident rutier in care eu nu ma consider nevinovata.
Desi am primit NUP mi s-a luat permisul pe 90 de zile pentru circulatie pe contrasens desi eu ma angajasem intr-o depasire regulamentara.
Cei de la politie au spus ca nu pot contesta procesul verbal pentru ca procurorul a fost cel care a decis.

Pot depune o plangere ? Si daca da, unde pot depune plangerea? si in temeiul a ce articol?

Multumesc
Ultima modificare: Joi, 19 Aprilie 2012
mili999, utilizator
Cel mai recent răspuns: mili999 , utilizator 13:24, 19 Aprilie 2012
puteti face plangere la instanta impotriva rezolutiei procurorului
Rezolutia de NUP poate fi atacata cu plangere in termen de 20 de zile de la comunicare. Plangerea se va solutiona de procurorul ierarhic superior celui care a dat solutia. Temeiul legal al plangerii impotriva solutiilor procurorului sunt dispozitiile art.278 din Codul de procedura penala si urmatoarele.
@alinaborza - Nu vreau sa fac plangere impotriva rezolutiei de NUP.
Aprecierea organului de cercetare penala m-a lasat fara carnet pt 90 de zile potrivit caruia circulam pe sens opus desi nu este adevarat.
Pot face ceva in cazul asta?

@carmenmur- am nevoie de avocat pentru plangerea in instanta?
Si daca procesul dureaza jumatate de an mai bine ma lipsesc. Eu am nevoie acum de carnet.
Ultima modificare: Joi, 19 Aprilie 2012
mili999, utilizator
Sunt de-acord cu rezolutia de NUP.
Pe foaia primita de la procuratura spune ca pot formula o plangere in temeiul art.278 alin3 C.p.p.
Eu vreau sa fac o plangere pentru mentiune scrisa de organul de cercetare penala potrivit careia circulam pe sens opus.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Art 278 al3c.p.p. liviuu liviuu Ma puteti ajuta ca nu am gasit pe net acest articol. La ce se refera? (vezi toată discuția)
Cum atac un n.u.p. gabi33 gabi33 Va rog sa-mi spuneti cum,unde si in cat timp de la comunicarea rezolutiei de nup o pot ataca?Eu sunt parte vatamata. (vezi toată discuția)
Un sup la dosar poate afecta in vreun fel obtinerea cetateniei romane ? dilema dilema Buna ziua, Doresc sa adresez urmatoarea intrebarea domnilor si doamnelor avocat de aici : Un SUP la dosar poate afecta in vreun fel obtinerea cetateniei ... (vezi toată discuția)