Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatia de stat pentru copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatia de stat pentru copil

Buna ziua.O persoana necasatorita are un copil care e trecut pe numele tatalui,tot pe numele lui a fost intocmit si dosarul de alocatie.As dori sa stiu daca se poate schimba alocatia pe numele mamei si care ar fi procedura.
Multumesc!
Da, se poate schimba documentele pentru primirea alocatiei de stat pentru copil ... trebuie formulata o cerere de ordonanta presedintiala prin care instanta sa se pronunte in sensul de a va numi titularul alocatiei copilului, avand in vederea ca minorul locuieste cu dvs si tatal refuza sa va returneze alocatia cuvenita acestuia.
Cu sentinta pronuntata pe ordonanta presedintiala, mergeti la Institutia aferenta si modificati titularul .

Cererea de ordonanta prezidentiala sa inteleg ca trebuie depusa la judecatorie?
Da, se depune la judecatorie cerere de ordonanta presedintiala ...