avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am castigat in prima instanta, mai pot declara apel?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Am castigat in prima instanta, mai pot declara apel?

Buna

Am introdus o actiune pentru declararea ca fals a unui referat, pe care am intemeiat-o pe art 184 CCivil si Decizia de indrumare 15/2005 a ICCJ
Referatul este semnat de 3 psihologi desi doar 2 au participat la evaluare
Cel de al treilea a recunoscut in instanta ca nu m-a expertizat si ca nu a participat la elaborarea referatului, ci doar l-a semnat
Mai mult , un alt psiholog semnatar a recunoscut in instanta ca referatul atacat nu reflecta adevaratele sale concluzii
Deci, infractiune de fals intelectual , actiunea penala fiind insa prescrisa
Instanta a admis actiunea , dar nu pe temeiul mentionat, ci a declarat referatul nul absolut pe considerentul ca este in act juridic - ??? - care are o cauza falsa si de asemenea consimtamantul este lovit de eroarea obstacol

Deoarece instanta a dmis actiunea, eu fiind reclamant, mai pot face apel ?
Interesul meu e ca inscrisul sa fie declarat fals, pentru o putea introduce o actiune in revizuire
Actiune in revizuire pentru ce? ... cred ca se poate merge si pe declararea ca nul a acelui raport de expertiza...
Well, revizuire
Chestia e ca art 322 pct 4 CPCivila zice "un inscris a fost declarat fals" nu nul
Tocmai asta e chestia
Nu cunosc practica in aceasta materie (revizuirea va fi la ICCJ)
Oricum am declarat recurs si am justificat ca interes procesual tocmai imprejurarea ca actiunea nu a fost admisa pe temeiul invocat de mine iar solutia adoptata nu imi serveste
In doctrina s-a opinat ca, legiuitorul nu impune în mod expres condiţia săvârşirii unei infracţiuni de fals în legătură cu înscrisul pe care s-a întemeiat hotărârea atacată , iar in jurisprudenţă s-a decis că prin înscris declarat fals în cursul sau în urma judecăţii trebuie să se înţeleagă nu numai înscrisul reţinut ca fals odată cu stabilirea unei infracţiuni, ci şi înscrisul al cărui conţinut nu este real, chiar dacă, prin operaţiunea de alterare a realităţii, nu s-a comis o infracţiune .
Intai ati intrebat daca mai puteti declara apel, apoi ati scris ca ati declarat deja recurs.

Indiferent daca discutam despre apel sau despre recurs, nu justificati interesul pentru a promova o cale de atac impotriva unei hotarari judecatoresti prin care a fost admisa cererea dvs. de chemare in judecata. Aceasta este opinia majoritara atat in jurisprudenta, cat si in literatura de specialitate.
Deci instanta a admis actiunea dar in baza unui alt temei juridic
Principiul rolului activ nu poate permite instantei sa modifice temeiul juridic, ci trebuia sa respinga actiunea ca neintemeiata
Mai ales ca nu a pus in discutie schmbarea temeiului
In motivare zice ca referatul de evaluare psihologica este act juridic in sens de instrumentum probatione
Se poate vorbi de validitatea consimtamantului si cauza la un instrumentum probatione ?!!!
Consider ca justific un onteres procesual din momemnt ce eu am cerut declararea falsului si am obtinut declararea nulitatii, ceea ce este altceva

Alte discuții în legătură

Hotarari obligatoriu legale si temeinice?! peraspera peraspera \"Spre deosebire de obiectul acţiunii care nu poate fi schimbat, temeiul juridic al acesteia poate fi pus în discuţie de către instanţa de judecată, ... (vezi toată discuția)
Temei de drept eronat- cum procedeaza instanta? rechi1958 rechi1958 daca intr-o chemare in judecata s-au prezntat faptele sda spunem asa dar reclamantul a indicat gresit articolul de lege , judecatorul face automat referire la ... (vezi toată discuția)
Exceptie ionu roman ionu roman daca reclamantul si-a intemeiat actiunea pe o lege abrogata ce exceptie pot invoca? multumesc (vezi toată discuția)