Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Temei de drept eronat- cum procedeaza instanta?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Temei de drept eronat- cum procedeaza instanta?

daca intr-o chemare in judecata s-au prezntat faptele sda spunem asa dar reclamantul a indicat gresit articolul de lege , judecatorul face automat referire la articolul care " se potriveste " spetei ?
da, ii poate pune in vedere reclamantului sa-si precizeze actiunea sub aspectul legii pe care o invoca
ok
Stimat forumist,

Temeiul de drept, deși important, nu este obligatoriu să ,,lege,, instanța de a-l judeca.

Sunt posibile mai multe variante: aplicarea principiului ,,jura novit curia,, discuții asupra calificării juridice, sau chiar respingerea acțiunii dacă este cazul.

Aceste posibilități sunt în funcție de cazul concret, fiind greu de indicat, altfel decât în principiu.

Cu stimă.
ok multumsc