Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... exceptie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

exceptie

daca reclamantul si-a intemeiat actiunea pe o lege abrogata ce exceptie pot invoca? multumesc
Stimat domn,

Motivarea greșită în drept nu atrage, în mod obligatoriu, posibilitatea câștigării acțiunii de către adversarii procesuali, prin invocarea unei excepții.

Astfel, conform principiului iura novit curia, instanța, din oficiu, poate califica motivele de drept, raportate la expunerea de fapte, fără a leza principiul disponibilității.

Pe aceste considerente, o instanță nu este obligată să judece după încadrarea juridică a părții, cererea fiind calificată de faptele expuse, nu neapărat de articolele de drept invocate.

Totuși, o acțiune poate fi inadmisibilă, pe cale de excepție, dacă a dispărut rațiunea de drept care a justificat-o.

Soluțiile sunt, însă, multiple. De aceea, vă rog să aveți în vedere că răspunsul meu este doar de principiu.

Cu stimă.
multumesc pentru lamuriri...
inadmisibilitatea intemeiat pe imprejurarea cum ca legea nu prevede..
desigur doar in conditiile expuse de dl avocat, respectiv sa nu existe alt temei sau sa fim in situatia denegarii de dreptate