Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Voi beneficia de indemnizatie pentru CCC daca am fost ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Voi beneficia de indemnizatie pentru CCC daca am fost angajata cu 2h/zi?

Buna ziua, am o intrebare, sunt angajata cu 2 ore din 2007, iar anul acesata in decembrie o sa am un copil, o sa beneficiez de ajutorul pentru ingrijire copil?, din cate am inteles eu legea, trebuie sa ai venituri impozabile in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului, conteaza ca sunt angajata numai cu 2 ore?
Va multumesc
Veti beneficia si de concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) si de concediu crestere copil (CCC) chiar daca aveti program de 2 ore pe zi.
Acordarea concediului pentru cresterea copilului si a indemnizatiei aferente nu este conditionata de durata timpului de munca (norma intreaga sau timp partial) , ci de realizarea de venituri supuse impozitului pe venit in ultimul an anterior datei nasterii copilului timp de 12 luni.
monyca_moldovan a scris:

conteaza ca sunt angajata numai cu 2 ore?
Va multumesc

Daca sunteti angajata cu numai 2 ore,venitul realizat este mai mic,dar nu cuantumul venitului impozabil conteaza in acordarea acestui drept,ci faptul de a realiza venit impozabil cele 12 luni, indiferent de marimea acestuia.In concluzie ,nu conteaza ca lucrati part time doar 2 ore,sunteti eligibila de a beneficia de ccc si indemnizatia aferenta.