Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Art.320 ind. 1 c.proc.pen.
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Art.320 ind. 1 c.proc.pen.

Ce se intampla cu cei care au ramas definitivi in perioada dintre momentul intrarii in vigoare a Mici reforme si momentul aparitiei Deciziei 1470? Practic ar trebui sa beneficieze si ei de prevederile art 321 ind. 1 Cpp. Ce parere aveti?
Deci poare la CEDO sa fie ceva sanse?
Este greu de spus.
Trebuie gandit si studiat tot foarte profund si nu sunt deloc implicat intr-o astfel de situatie.
In general refuz astfel de cazuri deoarece ar fi mult de lucru si...este criza...
La CEDO nu exista niciun precedent in acest sens, nici macar ceva apropiat care sa poata ajuta la crearea unei aparari foarte puternice si amplu motivata.

Totusi...nici mie nu imi pare chiar in regula aceasta situatie juridica care poate fi considerata ca inechitabila...

Am spus anterior ca ar fi foarte greu de rezolvat in practica o astfel de problema.