Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contract de inchiriere
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contract de inchiriere

Buna ziua!

As vrea sa stiu, va rog, daca un contract de inchiriere incheiat intre o asociatie familiala si o persoana juridica trebuie inregistrat la Administratia financiara?
Daca proprietarul este persoana juridica sau asociatie familiala nu se inregistreaza deoarece se inregistreaza venitul realizat din chirie in evidentele contabile.
Proprietar este asociatia familiala, iar persoana juridica chirias...stiti cumva un act normativ din care sa reiasa ca nu am obligatia de a inregistra acest contract ca si proprietar asociatie familiala?
Multumesc frumos
Gasiti aici baza legala
www.avocatnet.ro/content/art...