Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sunt angajat cu carte de munca!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sunt angajat cu carte de munca!

Sunt angajat la un patron cu activitate in constructii!De peste 40 de zile.Dar inca refuze sa imi dea bani pe perioada muncita!Ce pot face?Dan!
Aveti doua posibilitati care se pot exercita concomitent : sesizarea ITM-ului si/sau promovarea unei actiuni in instanta.
Sesizarea se depune la ITM-ul in raza caruia isi are sediul social angajatorul .
Actiunea in instanta este de competenta Tribunalului in raza caruia aveti domiciliu si este scutita de plata taxelor judiciare.