Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... COMPETENTA MATERIALA SI TERITORIALA
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

COMPETENTA MATERIALA SI TERITORIALA

Cine are competenta de a judeca in prima instanta o somatie de plata introdusa de o societate comerciala impotriva unei primarii cu o valoare de 1,5 miliarde lei vechi.?
Solutiile date in prima instanta au sau nu cale de atac ?
Multumiri
Competenta teritoriala apartine instantei de la sediul debitoarei, iar din punct de vedere material este competent Tribunalul. Impotriva hotararii instantei de fond se poate formula contestatie in anulare
Florea Ana-Maria a scris:

Competenta teritoriala apartine instantei de la sediul debitoarei, iar din punct de vedere material este competent Tribunalul. Impotriva hotararii instantei de fond se poate formula contestatie in anulare

Avocatul a introdus actiunea la judecatorie iar judecatoria a respins actiunea finnd irevocabila.
Atunci poate ca actiunea respectiva nu a avut ca obiect somatie de plata...sau este o eroare in hotararea pronuntata
Care este izvorul creantei?

Competenta teritoriala apartine instantei de la sediul debitoarei, iar din punct de vedere material este competenta Judecatoria. ( cu scuzele de rigoare daca eventual gresesc)