avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... minor- drepturi parintesti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

minor- drepturi parintesti

este adevarat ca din octombrie sa bagat o lege si romania in care da dreptul ambilor parinti 50% si 50% sa aibe aceleasi drepturi:D vizita etc prin lege?:D va multumesc anticipat
O data cu intrarea in vigoare a Codului Civil la 1 octombrie 2011, de regula autoritatea parinteasca este exercitata in comun de ambii parinti, fiind cunoscuta de obicei drept „custodie comuna” desi nu e chiar cea mai buna denumire.

Totusi, nu au aceleasi drepturi, instanta/parintii stabilind o locuinta a copilului la unul dintre ei.
multumesc.adik
minorul avand aceeaiasi adresa parintii locuind impreuna se numeste custodie comuna?
sau li se da drepturi comune la amandoi ??in afara de domiciliu?


[ folositi butonul editeaza daca vreti sa va completati un mesaj, multumesc]
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 Aprilie 2012
gi-jane2, moderator
Nu. Locuinta copilului este stabilita la unul dintre parinti iar celalalt parinte are dreptul la relatii personale cu minorul neingradite. Are drept de decizie referitoare la inscrierea la scoala, plecarea din tara, etc.

[ link extern ]
Neingradite daca parintele la care domiciliaza minorul este de acord.
Neingradite chiar si daca parintele rezident nu e de acord. Ca poate sa mearga cu executorul.

Alte discuții în legătură

Rog lămurire custodie comuna ContSters193379 ContSters193379 Rog să-mi spuneți exact ce anume inseamnă această custodie comună,ce se schimbă dacă ii va fi acordată fostului soț:? Copilul imi este încredințat ... (vezi toată discuția)
Petitie ! eliminarea custodiei comune brokenangel brokenangel (rog adimin-ul sa nu stearga - multumesc ! ) Pana nu de mult, custodia comuna era o notiune juridica de care auzeam mai mult in filme – parea solutia cea ... (vezi toată discuția)
Drepturi de custodie manyyy manyyy Buna ziua! Sunt divortat iar mama fetitei mele a primit custodia copilului. Din anumite aspecte nu am fost prezent la divort, deci nu am un program de vizita. ... (vezi toată discuția)