Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Care este termenul de comunicare a unei hotarari ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Care este termenul de comunicare a unei hotarari judecatoresti?

exista un termen legal la care o instanta judecatoreasca (inalta curte de casatie si justitie bucuresti), dupa pronuntare, are obligatia de a trimite instiintarea de pronuntare IN SCRIS persoanei (persoanelor) in cauza ?ma refer la comunicarea in scris si nu la comuicarea pe siteul oficial.
Nu exista reglementat un astfel de termen pentru comunicarea unei hotarari judecatoresti ... Art. 264 C.proc.civ . prevede:
(1)Motivarea hotărârii se va face în termen de cel mult 30 de zile de la pronunţare.
....

Termenul de 30 de zile este un termen relativ , depăşirea acestui termen nu influenţează valabilitatea hotărârii, ci poate să atragă, cel mult, sancţiuni disciplinare pentru judecători.
Hotararile judecatoresti se comunica partilor in copie numai daca acestea sunt necesare pentru curgerea termenului de exercitarea a apelului sau recursului. Dvs. vreti sa vi se comunice o hotarare pronuntata de Inalta Curte de Casatie si Justitie. In civil, Inalta Curte de Casatie si Justitie nu judeca in fond sau in apel. Prin urmare, hotararile ei nu se comunica intrucat nu sunt susceptibile de a fi atacate cu apel sau cu recurs.