Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara copil major
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara copil major

Buna ziua,

in cazul in care copilul devenit major isi continua studiile in strainatate, va mai putea beneficia de pensia alimentara din partea tatalui(stabilita de instanta)pana la implinirea varstei de 26 de ani?Daca da, care sunt pasii de urmat?
Daca are bursa de studiu, dar face dovada ca aceste venituri sunt insuficiente, poate beneficia de pensie alimentara. In privinta pasilor de urmat, trebuie introdusa actiune pentru stabilirea pensiei.