Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare Apartament - unul dintre proprietari nu e in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare Apartament - unul dintre proprietari nu e in tara

Buna seara,

Doresc sa cumpar apartamentul parintilor mei si din pacate unul dintrei ei nu este in tara. Apartamentul este intabulat dar nu stiu cum trebuie sa procedez fara ca acesta sa vina in tara . De ce acte am nevoie sa rezolv aceasta problema devenind proprietara apartamentului.

Multumesc.

GB
Parintele care nu se afla in tara poate imputernici o alta persoana sau pe celalalt parinte sa vanda apartamentul. Poate merge la Ambasada sa Consulatul Romaniei sa intocmeasca o procura si astfel nu va trebui sa se deplaseze in tara pentru a semna actele.
Procura speciala de vanzare a unui apartament este un contract de mandat prin care proprietarul imobilului (mandantul) o imputerniceste pe o alta persoana (mandatar) sa vanda respectivul imobil.

Pentru ca actul pe care urmeaza sa-l incheie mandatarul va avea forma autentica (contractul de vanzare-cumparare prin care se vinde un imobil este valabil incheiat numai la notariat), procura trebuie sa aiba aceeasi forma pentru a fi valabila (trebuie data in fata notarului, la Consulat sau la Ambasada ).

multumesc mult