avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... profit nerepartizat bilant ong 31.12.2011
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

profit nerepartizat bilant ong 31.12.2011

Buna ziua!Incerc sa finalizez intocmirea unui bilant ong,forma prescurtata..La data de 31.12.2010 s-a inregistrat profit din activitati fara scop patrimonial.Nu am constituit rezerva legala,deci a ramas sold in 121.In ianuarie 2011 am dus profitul aferent lui 2010 in 1171,apoi in cursul anului 2011 s-a inregistrat din nou profit si nu am constituit nici acum rezerva legala.Deci,la finele lui 2011 am profit nerepartizat in 117(aferent lui 2010)si excedent in 121(aferent lui 2011).E corect asa ,nu?La completarea formularului 21 din bilant cum procedez?La randul 05(excedent/profit nerepartizat)apare suma aferenta lui 2010,sau total 2010+2011?Restul bilantului e completat.De ce nu pot scrie nimic in formularul asta 21,unde oare e greseala,ce trebuie sa mai fac?S-a mai confruntat cineva cu o astfel de problema?Poate are cineva un sfat?Multumiri anticipate1
Cel mai recent răspuns: Iulia_A_68 , utilizator 09:49, 24 Aprilie 2012
Nedumerirea mea e ca in formularul 10 apar soldurile corect adica sold creditor 117 si sold creditor 121 si in formularul 20 apar cifrele corect,adica excedent 31.12.2010 si excedent 31.12.2011,dar nu sunt preluate si in formularul 21,nici nu le pot completa eu.Unde e greseala,cine ma poate ajuta sa corectez,va rog?Nu pot finaliza bilantul si sunt pe ultima suta de metri...

Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Aprilie 2012
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Nu stiu,poate descarcasem o varianta incorecta..Am descarcar din nou,am completat din nou,am reusit sa rezolv si formularul 21.Am mers la randul 5 din formularul 2-excedent nerepartizat cu suma reprezentand excedentul aferent anului 2011 si vad ca e ok,cel putin asa sper...Daca cineva stie ca nu-i ok cum am procedat,astept sugestii.Multumiri anticipate!Ramane doar sa atasez zip-ul.Scuze celor ce s-au impiedicat de mesajul meu!Zi buna in continuare tuturor!

Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Aprilie 2012
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Asa am procedat si eu dar nu stiu exact ce sa cuprind in arhiva zip.
Se intocmeste si proces verbal AGA daca profitul ramane nerepartizat?
Si care dintre notele explicative sunt obligatorii?
Astept pareri!
Multumesc!
Anul trecut am avut tot profit nerepartizat si mi s-a cerut PV AGA,din care sa reiasa ca s-a hotarat ca profitul sa ramana nerepartizat.Am citit undeva,pe un forum,ca notele explicative nu mai sunt obligatorii la asociatii fara scop patrimonial.Totusi eu am anexat si notele explicative 1-10 , la fel ca si anul trecut , sper sa fie ok. Bafta!Zi buna in continuare!

Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Aprilie 2012
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Si am crezut de cuviinta sa anexez si balanta,copie CUI,declaratie conformitate,raport administrator,raport comisie cenzori,adresa inaintare si un opis.Voi proceda intocmai ca anul trecut.Zi buna in continuare!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Repartizarea profitului ionut c ionut c Buna seara! In balanta la decembrie 2010 (pentru un S.R.L.) avem: cont 1012 - 200 lei 1061 - 40 lei 1068 - 95.000 lei ... (vezi toată discuția)
Repartizare excedent sfarghiuelena sfarghiuelena Buna ziua.Va rog sa-mi spuneti daca in cazul unei asociatii non-profit excedentul de la sf. anului se repartizeaza astfel 121=117? Va multumesc. (vezi toată discuția)
Bilant pentru firma fara activitate lenuivan lenuivan daca o societate nu a mai avut activitate din 2010-pana la zi, in bilantul de la 31.12.2012 tb completat si formularul 20,30 si 40 sau numai formularul ... (vezi toată discuția)