Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Revizuire si stramutarea cauzei
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Revizuire si stramutarea cauzei

Daca se urmează procedura de revizuire, după introducerea cererii la Parchetul de pe langa instanta care a trimis in judecată ,cauza poate fi stramutată la o alta instanta???????
se stramuta numai dosarele aflate pe rolul instantelor.
cercetarea o face politia si parchetul de pe raza savarsirii infractiunii.
Bun.. Atunci după cercetările poliției si parchetului, după ajungerea in instanta a cauzei pt revizuire si rejudecare , operează stramutarea??? Multumesc
anju, utilizator
Stramutarea cauzelor penale si civile se poate solicita pentru a inlatura unele situatii care pun in pericol desfasurarea normala a unui proces de natura penala sau civila se poate face apel la institutia stramutarii. Acest remediu procesual consta in transmiterea competentei de a judeca o cauza catre alta instanta de acelasi grad.
Motivele de stramutare:
Civil
a. Cand una dintre parti are doua rude sau afini pana la gradul al patrulea inclusiv printre magistratii sau asistentii judiciari ai instantei;
b. Pentru banuiala legitima;
*
Banuiala se socoteste legitima de cate ori se poate presupune ca nepartinirea judecatorilor ar putea fi stirbita datorita imprejurarilor pricinii, calitatii partilor ori vrajmasiilor locale.

c. Pentru siguranta publica.
* Constituie motive de siguranta publica acele imprejurari care creeaza presupunerea ca judecata procesului ar putea produce tulburarea ordinii publice.

Penal
a. Cand impartialitatea judecatorilor ar putea fi stirbita datorita imprejurarilor cauzei, dusmaniilor locale sau calitatii partilor;
b. Cand exista pericolul de tulburare a ordinii publice;
c. Cand una dintre parti are o ruda sau un afin pana la gradul al patrulea inclusiv printre judecatorii, procurorii, asistentii judiciari sau grefierii instantei.
Care este motivul pt care doriti sa cereti stramutarea?