Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale delegatie SC
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

delegatie SC

Buna ziua,
Sotia si-a infiintat de curand o societate comerciala la care este si administrator. Fiind la inceput, are o multime de chestii birocratice de facut.
Aveti ideea daca poate delega orice persoana (adica pe mine, prieten, ruda, fara sa fim angajatii firmei) sa duca si sa depuna documente la diferite institutii, alte societati etc., sa plateasca anumite taxe si impozite etc, si in general alte activitati care nu necesita vreo semnatura sau stampila din partea delegatului?
Multumesc!
Desigur. In masura in care sotia dvs. are calitatea de administrator al societatii poate delega orice persoana pentru a duce la indeplinire activitatile mentionate in respectiva procura. DE asemenea, nu este necesar ca procura sa fie atestata de notar, fiind necesara doar stampila societatii si semnatura sotiei.