Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Angajata inscrisa la Casa de sanatate OPSNAJ
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Angajata inscrisa la Casa de sanatate OPSNAJ

Buna ziua,
O angajata a unei societati este inscrisa la o alta casa de santate decat restul angajatirlor si anume la OPSNAJ. Ca si angajator, ce anume trebuie sa fac in acest sens? Am obligatia sa virez ordinele de plata (sanatate angajator + angajat) acestei case de sanatate? Sau eu fac viramentele catre bugetul asigurarilor sociale si casa de sanatate Timis face viramentele mai departe catre OPSNAJ (si daca asa e, de unde reiese apartenenta salariatei respective de OPSNAJ? Exista o sectiune din D112 dedicata acestei declaratii de apartenenta a unei case de sanatate?)
Multumesc!
In sectiunea angajati-date identificare exista o rubrica relativ la casele de sanatate. O completati conform cu datele pe care le furnizeaza fiecare salariat si este OK. Asta relativ la D112. Iar cu op-ul se vireaza in contul unic si de acolo se repartizeaza conform cu datele trimise de dvs. in D112.
Am inteles si am regasit in declaratia 112 rubrica respectiva, dupa ce am selectat din programul meu de salarii ca si casa de sanatate: _A. Si intre timp am sunat si la casa de sanatate a judetului in care locuiesc si am primit aceleasi informatii ca si acelea postate de dvs. Va multumesc frumos!
Buna ziua
Am o angajata si eu care e asigurata la casa opsnaj doar ca nu am selectat casa opsnaj in D112 pana acum,,...cum sa rectific, trimit rectificativa la d112 de anul trecut din iulie??
Va multumesc!