Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... contributiile de sanatate la opsnaj
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

contributiile de sanatate la opsnaj

Buna ziua,
am o persoana care vrea sa-i virez contributiile la sanatate la opsnaj.
Aveti idee se vireaza separat la opsanj sau nu?
Daca da care este contul casei se asigurari opsnaj ca n-am gasit nicaieri.
Multumesc.
Contribuţiile se declară şi se virează de către angajator la trezoreria unităţii fiscale la care este arondat fiscal şi nu se face nominal. Acestea sunt venituri ale bugetului consolidat al statului, în speţă bugetul asigurărilor sociale de sănătate. Deci nu se face separat pentru OPSNAJ.
Buna dimineata!
Va rog mult sa ma ajutati intr-o problema despre care eu v-am mai scris, am primit raspunsul de care aveam nevoie dar......nu mai reusesc sa gasesc topicul respectiv. de aceea, cu mii de scuze, voi posta aici.
este vorba de patronul meu care este in litigiu (sper ca m-am exprimat corect) cu o angajata. pe scurt: angajata respectiva l-a dat in judecata deoarece a constatat ca i s-a facut CIM la doua luni dupa inceperea serviciului, ea a intrat in prenatal si doreste sa i se plateasca restanta la contributii. instanta a hotarit ca patronul trebuie sa le plateasca si la termenul urmator sa aduca dovada. acum, eu nu stiu cum sa fac treaba asta, adica aceasta restanta este pe anul trecut si intrebarea mea este urmatoarea: am posibilitatea sa fac declaratiile respective doar pentru angajata respectiva ? trebuie sa ii fac si un stat de plata separat? mi le primeste pe unde trebuie sa le depun daca sunt pe anul trecut? daca am inteles eu bine, se pot face rectificative la fiecare si depuse la birourile respective?
Va rog mult de tot, sfatuiti-ma cum sa procedez!!!!!!!
Va multumesc mult pentru intelegere si ajutor! :">
Cu tot respectul datorat,
Maria