Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recuperare diferenta 5.5% CASS pentru un decedat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recuperare diferenta 5.5% CASS pentru un decedat

Pentru un decedat in luna ianuarie penntru recuperarea diferentei poate intenta actiune mostenitoriilegali, sau se dau din oficiu mostenitorului ?
Decizia Curtii Constitutionale se aplica numai pentru viitor. De la data publicarii, deciziile sunt general obligatorii su au putere numai pentru viitor. Se cunoaste ca legea civila in Romania nu retroacticveaza. in consecinta, pentru restituirea retroactiva a sumelor platite pentru CAS nu exista temei legal. Noua modalitate de calcul al contributiilor de asigurari sociale de sanatate se va aplica in mod automat pentru toti pensionarii, nefiind necesara depunerea unor cereri.
Pensia unui asigurat in sistemul public nu este un drept de mostenire, ca in situatia pensiilor private.