Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas pentru sotul supravietuitor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas pentru sotul supravietuitor

va rog sa-mi spuneti ce acte si la ce data pot sa introduc pentru obtinerea pensiei de urmas sunt nascuta in aug.1953 sotul a fost pensionar CFR, si a decedat in 2010. multumesc/
Art. 85. — (1) Soțul supraviețuitor are dreptul la pensie de urmaș pe tot timpul vieții, la împlinirea vârstei standard de pensionare, dacă durata căsătoriei a fost de cel puțin 15 ani.

In februarie 2013 puteti solicita pensia de urmas.
La cererea pentru acordarea pensiei de urmas trebuie sa fie atasate urmatoarele acte:
- certificatul de deces (original si copie)
- actul de identitate al solicitantului
- acte de stare civila ale solicitantului si ale urmasilor din care sa rezulte gradul de rudenie cu decedatul
- talonul de pensie al decedatului
ContSters42179, utilizator
1. Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice spune:

Art. 85
(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani.

2. - Pentru o femeie nascuta in august 1953 varsta standard de pensionare este de 59 de ani si 6 luni.
- Asadar in februarie 2013 poate solicita pensie de urmas.
multumesc mult