avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 688 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie sotie supravietuitoare-
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie sotie supravietuitoare-

buna ziua. ma numesc anghel lucia.sunt din galati.am ramas vaduva in anul 2007,sotul meu era iesit la pensie din cadrul aviatiei utilitare.am fost casatoriti 30 de ani.in acesti ani eu nu am muncit .am avut 3 copii. din 2007 eu nu am beneficiat de nici un ajutor din partea statulu i decit primele 6 luni dupa deces.vreau sa stiu cind am dreptul sa imi depun actele de pensionare ,deoarece am implinit 59 de ani in 2012 august.[sunt nascuta in 3 august 1953]. mentionez inca o data ca nu am muncit deloc in acesti ani de casatorie.va multumesc mult
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:46, 17 Ianuarie 2013
La implinirea varstei standard de pensionare,respectiv 63 ani.

Legea 263/2010

Art. 85
(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani.



Conditia de varsta este de 59 de ani si 6 luni(03/02/2013).


Apare totusi o necunoscuta.

Daca indeplineati aceasta conditie,nu trebuia sa beneficiati de cele 6 luni de pensie de urmas.


Art. 87
Sotul supravietuitor care nu indeplineste conditiile prevazute la art. 85(durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani) ..........beneficiaza de pensie de urmas pe o perioada de 6 luni de la data decesului.............
1. Deoarece sunteti nascuta in august 1953 varsta standard de pensionare este de 59 de ani si 6 luni, adica in februarie 2013 puteti solicita pensie de urmas.

2. Luna viitoare va prezentati la Casa de Pensii de care apartineti cu domiciliul (e bine sa aveti la dvs. un talon de pensie al sotului decedat sau decizia de pensionare).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas lucicuta53 lucicuta53 ma numesc anghel lucia.sotul meu anghel victor a decedat in 2007,fiind pensionar din cadrul aviatiei utilitare,a fost inginer. eu sunt nascuta in 1953.mi s=a ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas pentru sotul supravietuitor olga2011 olga2011 va rog sa-mi spuneti ce acte si la ce data pot sa introduc pentru obtinerea pensiei de urmas sunt nascuta in aug.1953 sotul a fost pensionar CFR, si a ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas pentru sotul supravietuitor ContSters256457 ContSters256457 tatal decedat mama nascuta 21/09/1953 cand poate sa depuna dosarul pentru pensia de urmas ? (vezi toată discuția)