Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie sotie supravietuitoare-
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie sotie supravietuitoare-

buna ziua. ma numesc anghel lucia.sunt din galati.am ramas vaduva in anul 2007,sotul meu era iesit la pensie din cadrul aviatiei utilitare.am fost casatoriti 30 de ani.in acesti ani eu nu am muncit .am avut 3 copii. din 2007 eu nu am beneficiat de nici un ajutor din partea statulu i decit primele 6 luni dupa deces.vreau sa stiu cind am dreptul sa imi depun actele de pensionare ,deoarece am implinit 59 de ani in 2012 august.[sunt nascuta in 3 august 1953]. mentionez inca o data ca nu am muncit deloc in acesti ani de casatorie.va multumesc mult
La implinirea varstei standard de pensionare,respectiv 63 ani.

Legea 263/2010

Art. 85
(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani.

Conditia de varsta este de 59 de ani si 6 luni(03/02/2013).

Apare totusi o necunoscuta.

Daca indeplineati aceasta conditie,nu trebuia sa beneficiati de cele 6 luni de pensie de urmas.

Art. 87
Sotul supravietuitor care nu indeplineste conditiile prevazute la art. 85(durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani) ..........beneficiaza de pensie de urmas pe o perioada de 6 luni de la data decesului.............
1. Deoarece sunteti nascuta in august 1953 varsta standard de pensionare este de 59 de ani si 6 luni, adica in februarie 2013 puteti solicita pensie de urmas.

2. Luna viitoare va prezentati la Casa de Pensii de care apartineti cu domiciliul (e bine sa aveti la dvs. un talon de pensie al sotului decedat sau decizia de pensionare).