Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Care sunt contributiile datorate de avocati in ceea ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Care sunt contributiile datorate de avocati in ceea ce priveste indemnizatiile primite la alegerile locale?

Buna ziua.
Particip ca loctiitor intr-un birou electoral de circumscriptie si nu sunt sigura in ceea ce priveste sistemul de impozitare a indemnizatiei primite .
Din cate stiam eu avocatii ar trebui sa plateasca doar impozitul de 16% si contributia de 5,5 la CAS, avand in vedere ca noi nu cotizam la sistemul de pensii de stat, ci la Casa de Asigurari a Avocatilor.
Asadar, ar fi aproximativ un procent de 21,5% si nu 32,5% aplicat acestei indemnizatii a membrilor (presedinte, loctiitor) biroului electoral.
Va multumesc.
Pentru indemnizatii se retin 5,5% cass si se impoziteaza cu 16 % , dar nu sunt inca sigura daca se retine CASS -ul si pt cei care au alte venituri din salarii sau asimilate acestora.