Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe venit in asigurari
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe venit in asigurari

Buna ziua,
Colaborez cu o firma de brokeraj in asigurari de aproximativ 4 ani de zile. Dupa cum bine se stie, in functie de incasarile lunare se primeste un comision brut care se impoziteaza cu 21 , 5 % .
La inceputul activitatii nu am dat importanta acestui aspect intrucat veniturile nu erau foarte mari insa acum observ ca o buna parte din venituri (21,5%) este retinuta de catre firma cu care detin contractul de intermediere.

Exista vreo posibilitate legala de a reduce acest procent de impozitare?

Multumesc anticipat!
Nu. Acest procent cuprinde impozitul pe venit de 16% si contributia la sanatate de 5,5%.
Din cate stiu, incepand cu 01.01.2016 trebuia sa va inscrieti la ANAF ca PFI si sa obtineti un CIF.