Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj

Locuiesc in Bucuresti.Am o mostenire de la parinti in judetul Giurgiu am facut succesiune cu sora mea si ne revine 1/2 din mostenire.Nu am facut partaj.Acum un an a murit sora mea si anul acesta sotul ei au ramas 2 copii, acum vrem sa facem partaj(eu si cei 2 nepoti).Eu vreau sa pastrez ce mi se cuvine iar ei vor sa vanda.Avem casa si teren in curte totalizand 2000m si mai avem teren agricol 2 hectare.Sunt obligata sa fac cadastru si intabulare daca eu nu vreau sa vand partea mea?Daca nu am bani sa ii despagubesc pentru partea ce li se cuvine din casa pot sa ii dau banii in rate legal?(exista in lege asa ceva?)Titlul de proprietate al mostenirii este la mine, nepotii mei pot sa deschida partaj sau sa ma dea in judecata daca nu au titlul de proprietate(ei au actul de la succesiune).La partaj sunt obligata sa fac cadastru si intabulare?
Multumesc!
Daca va intelegeti, puteti face partajul la notar.Tot acolo, puteti stabili ca despagubirea sa o achitati in rate, daca nepotii accepta. Dupa partajul notarial nu sunteti obligata sa faceti cadastru si intabulare.Nepotii pot obtine un duplicat al titlului de proprietate.