Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Unde se tine procesul
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Unde se tine procesul

Am si eu o intrebare: sunt o firma din judetul Mures si vreau sa dau in judecata o firma din judetul Harghita pentru ca mi-a venit cu refuz la plata un bilet la ordin. Pot sa demarez actiunea la mine in oras sau trebuie sa ma adresez celor din Harghita. Stiu ca intr-o vreme te puteai judeca doar la client "acasa"
~ Conținut șters la cerere ~
Biletul la ordin este titlu executoriu, astfel incat puteti proceda direct la executarea silita, fara a merge in instanta.
Mai intai investiti BO cu formula executorie, instanta competenta fiind instanta de la locul platii. Cererea de investire se taxeaza cu taxa de timbru in valoare de 4 lei si timbru judiciar 0,30 lei si se achita catre bugetul local de la sediul platitorului de venit (creditorul din BO).
Apoi formulati o cerere catre un executor judecatoresc.

O zi usoara
QTPie, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc frumos. Consider ca este o favorizare a infractorului. Nu ajunge ca nu mi-am luat banii, mai fac si sute de km ca sa-mi recuperez cumva banii.
~ Conținut șters la cerere ~