Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum pot recupera banii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum pot recupera banii

Buna ziua.Am lucrat barman o luna fara a mi se incheia un contract de munca,cu toate ca imi fusese promis.Am plecat,dar nu am primit nici un ban.Cum pot recupera banii pt ce am muncit?in perioada cat am lucrat am emis facturi,clientilor,cu datele mele de identificare,deci pot demonstra ca am lucrat acolo.Va multumesc!
Aveti doua modalitati: sesizarea ITM-ului si/sau promovarea unei actiuni in instanta .. la ambele atasati copii de pe actee care dovedesc ca ati lucrat la acel angajator.

Sesizarea ITM-ului se poate trimite fie prin posta cu confirmare de primire sau online , fie prin depunere la registratura institutiei. ITM-ul va va trimite raspuns in termen de 30/45 de zile de la dta inregistrarii petitiei.

Actiunea in instanta se depune la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliu si este scutita de plata taxelor judiciare ... actiunea dvs va trebui sa aiba mai multe capete de cerere.