Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Mutare firma in strainatate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Mutare firma in strainatate

Buna ziua,

Am o firma inregistrata in Romania, are activitate, nu are restante la buget sau datorii catre alti parteneri de afaceri si doresc sa mut aceasta firma (sediul social) in strainatate. Adica sa fie inregistrata pe teritoriul altui stat. Este posibil asa ceva si daca da, ce formalitati trebuie sa fac?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Nu se poate face asa ceva cu exceptia Societatilor Europene. Daca nu sunteti S.E. trebuie sa radiati societatea in Romania si sa deschideti o societate in statul unde doriti - in conditiile legislatiei statului respectiv.
Intr-adevar nu puteti sa mutati sediul societatii in strainatate, dar puteti sa deschideti in alta tara o sucursala( entitate fara personalitate juridica) sau o filiala - practic o alta societate al carei asociat majoritar in principiu trebuie sa fie societatea din Romania.