Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale firma in romania
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

firma in romania

vreau sa-mi deschid firma in Romania, dar cu activitate in afara tarii, imi poate raspunde cineva daca am nevoie de autorizatie Intracom.
Mi intai inregistrezi societatea in tara si mentionezi faptul ca firma poate deschide filiale, sucursale in tara si in strainatate . celelalte sedii le deschideti ulterior .
tuteli a scris:

autorizatie Intracom.

Nu exista asa ceva ... Poate va referiti ca daca este nevoie de inregistrare in registrul operatorilor intracomunitari ... Operatiunile pentru care este necesara inregistrarea in acest registrul sunt cele prevazute de art. 158 indice 2 Cod fiscal.
Luati in considerare aspectul ca sucursala in alt stat se deschide conform prevederilor legale ale acelui stat in materia desfasurarii activitatilor specifice societatilor comerciale.