Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Problema legea 18/1991 - 2 proprietari pe un teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Problema legea 18/1991 - 2 proprietari pe un teren

Buna ziua
Va solicit ajutorul pentru urmatoarea problema:
- in 1995 dl.A este improprietarit prin act al Prefecturii si vinde la fam D in 2006
- in 1998 dl.B este improprietarit prin act al Prefecturii si vinde la dna C in 2002
Intrucat intre cele 2 proprietati nu au existat garduri, actualii proprietari C si D au descoperit ca in actele CF este o suprafata mai mare decat cea reala din teren , cele 2 proprietati suprapunandu-se cu circa 450 mp.
Ce se poate face in acest caz pentru a se stabili limitele terenurilor proprietarilor C si D?
Va multumesc anticipat.

Promovati o actiune in revendicare prin comparatie de titluri si stabilirea liniei de hotar intre cele doua proprietati
Va multumesc pentru raspuns dna av. Florea. Aceasta actiune in revendicare este posibila doar in instanta sau se poate face si cu un mediator sau alta cale? Calea instantei este foarte, foarte lunga ...
Numai in instanta
Va multumesc inca o data