Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Contestatie impotriva actelor emise de fisc
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Contestatie impotriva actelor emise de fisc

in cazul in care la inceputul anului aveam ramasite zero la plata imozitului pe teren si acum am primit un act de la taxe si impozite in care sunt instiintat ca am de plate o anumita suma ca ramasite ce pot face? sunt informat ca pot face contestatie in decurs de 30 zile, dar nu stiu in ce consta aceasta contestatie si cui trebuie trimisa; va multumesc.
Rares8, utilizator
in prima faza, trebuie sa urmati o procedura necontencioasa(nu prin instanta)
, respectiv sa depuneti pur si simplu la registratura adm fiscale o contestatie in care sa va precizati pozitia fata de situatia de facto existenta.daca veti fi nemultumit de raspuns, puteti sa va adresati pe urma instantei care va transa problema.
Multumesc pentru promptitudine! As mai avea totusi o intrebare: in cazul in care trimit registraturii administratiei fiscale actele scanate care sa-mi sustina afirmatiile sunt obligati sa le ia in considerare, sau exista un formular special pentru contestatie ?