Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dilema cu diurna ne platita
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dilema cu diurna ne platita

buna ziua am o problema in sensul ca am persoane in deplasare care si-au depus deconturile pentru diurna la o anumita suma acceptata de seful de productie si din cauza nerealizarii lucrarii si a manoperei in timpul prevazut in contract dnl director a decis ca diurna aferenta acestor salariati sa fie jumatate. Cum pot face ca firma sa fie acoperita - legal, ca salariatul sa ia la cunostinta de acest lucru si sa stornez cheltuiala intregistrata in contabilitate.
multumesc anticipat
Diurna este o indemnizatie de delegare, nu are nici un fel de legatura cu realizarea sau nu a unei lucrari, manopere ... Realizarea unei lucrari, manopere tine de indeplinirea atributiilor de serviciu ...