Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... evaluarea performantelor angajatilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

evaluarea performantelor angajatilor

Buna ziua!
Sunt o mamaica aflata de un an de zile in concediu de crestere si ingrijire copil, si de cand nu mai sunt la serviciu nu mai sunt la curent cu modificarile legislative din domeniul relatiilor de munca, asadar am o mare rugaminte daca imi poate spune cineva, cum stau lucrurile ref. la evaluare angajatilor, care am inteles ca acum este obligatorie.
Multumesc anticipat!
Potrivit art.242 lit.i C.mun., regulamentul intern va cuprinde si criteriile si procedurile de evaluare profesionala a salariatilor.

Evaluarea salariatlor are ca scop aprecierea obiectiva a activitatii acestora, prin compararea gradului de indeplinire a obiectivelor si criteriilor de evaluare stabilite pentru perioada respectiva cu rezultatele obtinute in mod efectiv.
Procedura de evaluare a performantelor profesionale se aplica fiecarui angajat, in raport cu cerintele postului.
Activitatea se poate aprecia trimestrial , semestrial sau anual, prin evaluarea salariatilor.
Multumesc pt informatii!