Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ai timp 15 minute pentru remedierea problemei cand te ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ai timp 15 minute pentru remedierea problemei cand te opreste politia pentru control?

Mi-a spus un prieten a carui mama este judecator la Campina ca daca te opreste politia si nu ai actele la tine,triunghi sau altceva ai timp 15 minute sa remediezi problema. Este adevarat? In cazul in care ma opreste politia la 2-3 km de casa si am timp sa ma duc acasa sa iau actele sau ce-mi trebuie, sau imi aduce cineva ce am nevoie in 15 minute.
Conform legii, daca nu sunteti in masura sa prezentati documentele solicitate de politist sunteti pasibil de amenda. Probabil amicul dvs. cand a fost oprit de politie, a spus ca mama lui este judecatoare si astfel binevoitorul agent, i-a permis sa dea o fuga pana acasa sa aduca actele solicitate. B-)
Nu cunosc nicio prevedere legala care sa permite unui conducator auto ca, intr-un anumit timp, sa rezolve abaterea de la normelor rutiere (lipsa actelor, in cazul dvs.)