Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda pentru lipsa documentelor.
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda pentru lipsa documentelor.

Buna seara, In data de 3/10/2012 la circa 15 km de locuinta mea, intr-un sat vecin am fost oprit pentru control rutier. Am fost amendat pentru lipsa documentelor(CI + carnet de conducere) in valoare de 420 lei. As avea vreo sansa sa am castig de cauza daca depun contestatie? Tin sa precizez ca echipajul care m-au oprit erau de la politia rurala, nu rutiera. Am incercat sa il conving pe domnul politist spuandui ca actele mi-au fost furata odata cu portofelul, urmand a mi le elibera, dar a refuzat sa ma asculte, a vorbit flegmatic cu mine si mi-a spus ca mi-a dat maximul din amenda sa ma invat minte data viitoare. Recunosc ca buletinul imi era acasa, recent eliberat de la politie, iar carnetul de conducere urmeaza sa imi fie eliberat zilele acestea. Am declarat disparatia actelor la politie, dar nu am depus nici o declaratie si nu mi-a fost eliberata nici o dovada de catre politie, inainte cu o saptamana sa primesc amenda. Am semnat procesul verbal fara obligatiuni.
Va multumesc.
In conditiile in care nu puteti proba cu documente motivarea invocata,nu se justifica a formula plangere contraventionala impotriva PV